8 ud af 10 hyggespiser
Lørdag den 28. januar 2012, besøgte TV2 Øst Ubberup Højskole ifm. indslaget "8 ud af 10 hyggespiser"
Chokolade, kager og slik. De fleste voksne danskere tager for sig af de søde sager.
"Det er bare rigtig svært at sige nej, det er jo en helt naturlig del af hverdagen at man hyggespiser" siger Kaya Elkington.
Kaya Elkington tog på Ubberup Højskole for at slippe for de søde sager, men hver dag er en kamp for at undgå slik. kager og chokolade, for de er en del af den danske hyggekultur.
"Når vi hygger os skal vi helst spise, men det er som om det har ´taget til herhjemme, og flere og flere slås med vægten. Derfor er det vigtigt, at se på de hyggevaner om mønstre vi har" siger coach og psykoterapeut Lars Jørgensen.
Ny kogebog fra Ubberup Højskole
to dage før udgivelsen af Kogebogen2 besøgte TV2 Øst Ubberup Højskole
Sund Mad på Flyvestation Karup
Køkkenleder, Hanne Olsen har i de sidste tre dage undervist køkkenet på Flyvestation Karup. Flyvestationen har i denne uge sat focus på sund mad.
Ubberup Højskole på TV2 Øst
Kulturprogrammet "SyskaS" lavede i vinteren 2010 en programrække over regionens højskoler. I den forbindelse havde Ubberup Højskole besøg af SyskaS
Livet er fedt på TV2
Det første afsnit med Allan, Marianne, Susanne, Line, Bente og Merethe blev sendt på TV2 den 15. august 2001. Og da vi sluttede i november 2004 var det blevet til 29 afsnit. Ubberup Højskole har stadig stor succes med kurser der har focus på livsstilsændring.
Programrækken kan stadig ses på TV2 Sputnik hvis du klikker på nedenstående link:
Artikkel i Holbæk Amts Venstreblad
Efter et ydmygende parforhold og 10 års massiv trøstespisning tog Stine Engberg på Ubberup Højskole. Her fik hun en række redskaber til at gøre op med tidligere selvdestruktive adfærdsmønstre og 30 kilos overvægt.
Zumba event den 4. januar 2012
Kom godt i gang med 2012. Onsdag den 4. januar afholder Ubberup Højskole Zumba event i Vinde Helsinge hallen.
Arrangementet er gratis.

